Tescilli Marka Sorgulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Marka tescil işlemleri firmaların büyük emek verdiği alanlardan birisidir. Burada yapılacak bir hata firmanın gelecekteki konumu etkileyebiliyor. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için firmaların titiz olması gerekiyor. Detaylı çalışmalar yürütmesi ve sonucunda marka tescil işlemini başarıyla bitirmeleri büyük önem taşıyor. Marka tescili için ilk adım sorgulama olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorgulama sayesinde 12 aylık sürecin olumlu geçmesi sağlanabiliyor. İlk iş olarak tescilli marka sorgulama işlemi yapılması veya bir firmadan bu hizmetin alınması gerekiyor. Sonrasında ise işlemler daha kolay ve hızlı oluyor.

Profesyonel Ekipler Bu İşi Nasıl Yapıyor?

Normalde tescilli marka sorgulama işlemi bireysel olarak da gerçekleşebiliyor. Bu işlem çok kapsamlı olmayabiliyor. Bu yüzden bu alanda hizmet veren firmalardan profesyonel hizmet almak faydalı olabilir. Bahsedilen firmalar marka tescili alanında uzman kadrosu ile işlemleri yürütüyor. 200 üzerinde kaynak tek tek inceleniyor. Sonucunda böyle bir marka olup olmadığı sonucu çok net şekilde elde ediliyor. Bu firmalar sadece yurt içinde araştırma yapmıyor. Yurtdışı kaynakları da detaylı şekilde inceleyen şirketler marka tescili anlamında büyük bir yardımcı olabiliyor.

İptal Süreci Nasıl İşliyor?

İyi bir tescilli marka sorgulama işlemi yapılmadıysa işlemler iptal edilebiliyor. Burada iptalin sebebi olarak isim hakkının başka firmada bulunması belirtilebilir. Bu firmanın daha önceden belirlenmesi ve ona göre başvuru yapılması önemlidir. Çünkü başvuru süreci uzun bir süreçtir. Bu sürecin 9. Ayına gelindiğinde iptal haberi alınabiliyor. 12 ay olan bu süreç iptal ile sonuçlanırsa baştan başlamak gerekiyor. Bu ise zaman kaybı olarak firmalara yansıyabiliyor. Bahsedilen durumu yaşamamak için profesyonel ekiplerden hizmet almak ve başlangıçta marka sorgulamayı iyi yapmak gerekiyor. Sonrası işlemler daha hızlı ve kolay oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir