Online İsim Tescil Sorgulaması İle Markanızı Sorgulayın

Marka tescili firmalar için önemli adımların başında yer alıyor. Profesyonel bir firma olmak ve ciddi anlamda başarılı olmak için markaların tescil edilmesi ve patentlerin alınması gerekiyor. Bunun yapılması içinse bazı ek işlemler bulunuyor. Sonuçların başarılı olması için öncesinde bir ön hazırlık gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekiyor. Patent başvurusundan önce isim sorgulama işlemi yapılması gerekiyor. Bu isim sorgulama işlemi ile önceden kullanılan isimler arasında arama yapılıyor. Sonucunda ise bu isimi alınabilir, alınamaz gibi sonuçlar karşımıza çıkıyor. Bu araştırma online isim tescil sorgulama adı altında internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Yapmak için izlenmesi gereken birkaç basit adım bulunuyor.

Türk Patent ve Marka Kurumu İle Bu İşlem Çok Kolay

Öncelikle online isim tescil sorgulama yapmak için Türk Patent ve Marka Kurumu resmi sitesinin ziyaret edilmesi gerekiyor. Bu sitede yer alan menüden araştırma sekmesinin tıklanması gerekiyor. Bu işlemin ardından bazı bilgiler isteniyor. Bunlar genel olarak şirket bilgileri olarak karşımıza çıkıyor. Şirketin adı, marka adı, müşteri numarası gibi bilgiler girildikten sonra arama butonuna basılıyor. Sonucunda ise bu isimlerin önceden kullanıldığı, şuan kullanıldığı, marka hakkının ne zamana kadar olduğu gibi bilgiler çıkıyor. Aranılan isim bir firmaya ati çıktıysa öncelikle bu isme tıklanması ve sonrasında ise korunma tarihine bakılması gerekiyor. Bu sürecin mevcut tarihten önce olması işlemlerde sorun çıkmayacağı anlamına geliyor.

İptal Olduğu Takdirde İtiraz Süreci Bulunuyor

İptal edilmesi mümkün olan marka tescil işleminde itiraz süresi de bulunuyor. İtiraz süresi boyunca istenilen evraklar ile başvurular yapılıyor. Bunun sonucu ise 1 ay gibi bir sürede belli oluyor. İtiraz gerekçesi uygun bulunursa diğer işlemlerin devam etmesi sağlanıyor. Fakat gerekçe yetersiz bulunur ve yeterli evrakla desteklenmediği fark edilirse bu işlem tamamen iptal ediliyor. Bu ise firmaların imajını zedeliyor. Bu gibi sorunların yaşanmaması için online isim tescil sorgulama işleminin önceden yapılması ve belirtilmesi, evrakların içerisinde gerekirse raporlanarak eklenmesi büyük önem taşıyor. Bu sayede uzun bekleyişler olumlu sonuçlar ile taçlanabiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir