Alan Adı Başvurusu

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte firmalar tüm ürün/hizmetlerini sanal ortama taşımaktadır. Bu kimi zaman bir sosyal medya sayfası olurken kimi zamansa bir web sayfası olabilmektedir. Her firmarının www ile başlayan farklı uzantılar ile biten bir alan adı ( nam-ı diyar domain ) vardır. Bu uzantıların en fazla tercih edilenleri com,net ve org’dur.

.com,net gibi alan adı uzantıları tüm dünyada ortak olarak kullanırken .de(Almanya), .ae(Birleşik Arap Emirlikleri) gibi ülkesel uzantılarda mevcuttur. Türkiye’nin ise hemen hemen herkesin bildiği com.tr uzantısıdır. Bir kamu kuruluşu olan nic.tr tarafından alınan .tr uzantıları için çoğu zaman bir takım belgeler gelmektedir. Bu belgelerin biride marka tescil belgesidir. Marka tescil başvuru belgesi ile aklınızdaki com.tr alan adını tescil ettirebilirsiniz. Bu sayende başka kişiler tarafından alan adınızın tescil ettirilmesini de önleyebilirsiniz.

Aklınızda bir .tr uzantılı bir alan adınız varsa ve başvuruların nasıl yapılacağı hakkında bir terettütünüz varsa size en profesyonel şekilde yardımcı olabilirim.