Marka Hakkı Sorgulama İle Markanız Tescilli Mi Sorgulayın

Günümüzde internet ortamının gelişmesi birçok yeni firmaya ticaret kapısını aralamıştır. Bu alanda ve farklı birçok alanda hizmet veren firmalar kendilerine özgü işler yaptıkları takdirde bunu tescilli yapmak ve patentini almak istemektedirler. Bu patent ile ürünün korunması sağlanarak kopyalanması gibi durumlarda cezai yaptırımlar uygulatılabiliyor. Bu yüzden marka tescil işlemleri büyük önem taşıyor. Marka tesciline bakılmadan önce sahip olunan markanın tescilli olup olmadığının araştırılması gerekiyor. Eğer yapılacak işe, ürüne benzer ve isim olarak da aynı marka adına sahip bir şirket varsa marka tescil işlemi başarısız oluyor. Bunun önüne geçmek için marka hakkı sorgulama işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu işlemler kısa sürede yapılabilir. Daha detaylı araştırmalar ise profesyonel ekiplerden destek gerektirebilmektedir.

Patent Yoksa Marka Tescili İşlemleri Başlatılabilir

Yapılan araştırma bireysel veya profesyonel ekipler aracılığıyla yapılabilir. İşlemlerin başlaması için öncelikle marka hakkı sorgulama işleminden olumlu sonuç alınması gerekmektedir. Buradan alınan olumlu sonuç isim hakkı alınırken sorun yaşanmayacağının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu işlemden başarılı şekilde sonuç alındıktan sonra Türk Patent ve Marka Kurumu’na gerekli başvurular gerçekleştiriliyor. Bunun sonrasında ise yaklaşık olarak 11 ay gibi bir süre sonunda marka başvurusu onaylanıyor. Marka başvurusunun yapıldıktan sonra eksik yapıldığının, eksik evrak içerdiğinin fark edilmesi durumunda ise ek 2 ay süre tanınıyor. Bu eksik evrakların tamamlanması isteniyor.

Sorgulama Sonrası Marka Tescili İçin Gerekli Evraklar

Sorgulama bittikten ve başarılı sonuç aldıktan sonra yapılacak olan başvuru için bazı önemli evraklar bulunuyor. Bu evraklar genel olarak detaylı bilgilendirme içeren evraklar olarak karşımıza çıkıyor. İlk olarak marka hakkı sorgulama işlemi sonrasında başvuruyu yapan kişi veya kişilerin kimlik bilgileri, adresleri, telefonları ve buna benzer bilgileri isteniyor. Diğer bir aşamada ise şirket hakkında evraklar isteniyor. Faaliyet belgesi istenen evraklar içinde en başta yer alıyor. Sonrasında ise vergi levhası, vekâletname, marka örneği gibi belgeler firma yetkililerinden isteniyor. Bu evraklarda bir eksiklik olması durumunda işlemler askıya alınabiliyor. Zaten uzun bir süreç olan 11 ay 13-14 ay gibi sürelere çıkabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir