İsim Telif Hakkı Sorgulaması İle İsminizi Sorgulayın

Markanın isim hakkını almak şirketlerin yapacakları en önemli işlemlerden birisidir. Bu işlem ile profesyonelliğe adım atan şirketler uzun dönemler boyunca isim haklarının korunması sağlayacak ve bu sayede taklit edilme, isim üzerinden veya ürün üzerinden haksız kazanç elde edilmesi, aslında markayı sonradan alarak patentini alan ve hak iddia eden kişilerle sorun yaşama gibi sorunları ortadan kaldıracaktır. Bu yüzden isim hakkı almak büyük önem taşıyor. İsim hakkı almak için yapılacak ilk işlem ise kopya ve taklit yapan bir firma imajına düşmemek için alınacak olan markanın isim telif hakkı sorgulama işlemi yapılarak daha önceden alınmadığının ispatlanması olarak karşımıza çıkıyor. Bu işlem yapılmadan marka tescil başvurusu gerçekleştirilemiyor. Bu işlemin ardından marka tescil işlemleri başlatılabiliyor.

Birçok Kaynağın Taramasını Ancak Profesyonel Ekipler Gerçekleştirebilir

İsim telif hakkı sorgulama işlemi yapılacaksa profesyonel bir ekipten yararlanmak büyük faydalar sağlayabiliyor. Profesyonel ekipler sıklıkla bu işleri gerçekleştirdiği için bir profesyonel şirketten destek almak hem işleri hızlandırıyor hem de daha verimli sonuçlar alınmasını sağlıyor. Kişisel olarak isim hakkı sorgulaması yapıldığında kısıtlı kaynaklardan bilgiye ulaşılabiliyor. Fakat tam tersi bir şirketten yararlanıldığı takdirde daha fazla kaynak daha kısa sürede taranabiliyor. Sadece yurt içi ile sınırlı kalınmayan bu kaynak taramaları ile yurt dışında da kaynak tarama işlemleri gerçekleştiriliyor.

İsim Telif Hakkı Sorgulaması Patent İçin Büyük Önem Taşıyor

Marka adını kesin olarak almak için ilk adım olan isim telif hakkı sorgulama büyük önem taşıyor. Bu işlemin düzgün yapılmaması durumunda patent işlemleri de sıkıntıya girebiliyor. Eğer benzer adı taşıyan farklı bir marka varsa Türk Patent ve Marka Kurumu yetkilileri bu başvuruyu iptal edebiliyor. İptal edilmesi ise markanın adını zedeleyecek bir olay olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden dikkatli olunması ve sorun yaşanmaması için araştırmanın iyi yapılması gerekiyor. Bu durumda itiraz hakkı da olabiliyor. Fakat böyle bir marka var ise itiraz yapılması pek de faydalı sonuçlar vermiyor. Uzun bir dönem beklenilen markalaşma süreci bir anda iptal olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir