İsim Telif Hakkı İle Sorgulaması İle İsminizi Sorgulayın

Telif hakkı fikir ürün ve hizmet üretenlerin yasal olarak korunması için ortaya çıkmış kanunlar bütününe verilen ortak isimdir. Bu kanunlar ile artık üreticilerin korunması ve taklit edilememeleri sağlanmaktadır.

İsim Telif Hakkı Nedir?

İsim telif hakkı sorgulama ihtiyacı son dönemde internet ve online servislerin etkisi ile çok daha fazla öne çıkmaktadır. Zira üretmiş olduğunuz sıradan bir video dahi internette sizin izniniz ve bilginiz olmaksızın paylaşılabilmekte ve kişilere kazanç sağlayabilmektedir. Oysa bu video ile ilgili bir tescil ve telif hakkı almış olmanız videonun tüm paylaşımını izninize tabi tutacaktır. Özellikle şirketlerin ürettiği ürünler göz önünde bulundurulduğunda isim telif hakları şirketler için çok büyük önem taşımaktadır. Aksi taktirde şirketler için son derece büyük kayıplar oluşabilmektedir.

Telif Hakları İhlali Ne Anlama Geliyor?

İsim telif hakkı sorgulama ile hem başkalarına ait olan bir marka ve model ismi var mı? Sorusuna cevap bulmuş olurken hem de telif hakkı almayı düşündüğünüz ismi hangi sektörlerde alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu sayede farklı bir şirket ile aynı ismi paylaşma ve bu nedenle ismi ilk telif altına alan şirkete karşı alacak verecek dengesinde öne çıkabilirsiniz. Telif hakkınız bulunan ürünlerin üretilmesini ve çoğaltılmasını engelleyebilir bu işlemleri yapan kişi ya da kurumlardan tazminat talep etmek için yasal sebeplere sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir