İsim Patenti Sorgulayabilir miyiz?

Online dünya üzerinde artık pek çok farklı sorgulama mümkün. Bu sorgulamalardan biri de isim patenti sorgulamadır. İsim patenti sorgulamak kadar önemli olan bu patentlerin zaman kaybetmeden alınmış olmasıdır. Çünkü son derece uyanık kişiler sürekli olarak piyasada yükselen markaları takip etmekte ve önemli marka ve modeller üzerinde patent almaktadırlar.

İsim Patentinin Önemi

İsim patenti sorgulama yapanlara ilk önerimiz ürünü üretmeye başlamadan önce tüm yurt genelinde ve yurt dışında da geçerli olacak şekilde tüm patentlerin ve isim haklarını almalarından yana olmaktadır. Çünkü olası bir büyüme durumunda patent sahibi olmadığınız ürünleri ilk kez siz üretmiş olsanız dahi patentin sahip olduğu kişilere karşı yasal olarak negatif duruma düşmeniz kaçınılmaz olacaktır. Marka ve isim patentleri alarak yasal arenada savunmasız kalmazsınız.

İsim Belirlemeden Önce Patentleri Mutlaka Araştırın

İsim patenti sorgulama işlemi için internetten destek almanız mümkün. Fakat patent almak için tüzel kişi olarak başvurular yapmak ve söz konusu prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Fakat profesyonel şirketler bu alanda sizi bütün yasal sorumluluklar karşısında bilgilendirerek patent işlemlerinizi sorunsuz olarak gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. Ayrıca yurt dışı bağlantıları olan firmalarında yine yurt dışında da isim patentlerini almış olması gerekmektedir. Eğer söz konusu işlemler gerçekleştirilmezse üretimin orijinal olup olmadığı önem taşımaksızın yasaklanma üretim toplatma ve tazminat davaları kaçınılmaz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir