İsim Hakkı Sorgulaması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde orijinal bir fikre sahip olmak ya da özgün olmak büyük önem kazanmıştır. Zira yavaş yavaş şekillenen çeşitlilikte orijinal fikirler ve ürünler büyük kazanç sağlayabilmektedir.

İsim Hakkı Nedir?

İsim hakkı sorgulama kavramının ortaya çıkmasında isim haklarının patent altına alınmasının önemi çok büyüktür. Zira isim vermek istediğiniz bir marka ya da ürünün korunmasını ve sizin adınıza ticari alanda kullanımını sağlamak için söz konusu isim haklarının sizin elinizde bulunması büyük önem taşımaktadır. Yeni ticaret kanunu esaslarına göre markalar aynı isim ile ürünler ve markalar ortaya çıkartamamaktadır. Bu son derece pozitif bir gelişme olarak hayatımıza girmiştir. Bu yönü ile bakıldığında orijinal bir fikrinizin ismi her zaman koruma altında olacaktır.

İsim Hakkının Kayıt Altına Alınmasının Önemi

İsim hakkı sorgulama yapmak için pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Fakat bu sorgulamayı yapmak için 200 ülke üzerinde milyarlarca farklı ticari ismi araştırmak en garanti ve geçerli yöntem olacaktır. Ayrıca söz konusu olan milyarlarca ürün de ayrıca incelenmelidir. Bu nedenle isim hakkı sorgulama ve kayıt altına aldırma işlemleri profesyonel kişilerden yardım alınarak yapılmalıdır. Zira evraklar ve yabancı dilde araştırmalar da göz önünde bulundurulduğunda bu iş yükü ile uzmanlığı bu alanda olmayan kişilerin başa çıkabilmesi oldukça zordur. Ayrıca yapılan en küçük hata yüklü miktarda tazminat ödeme anlamı taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir